Trápia vaše bábätko detské koliky?

dieťa, ktoré trápia detské koliky

Detské koliky, bolesti bruška, ktoré vedia poriadne potrápiť novopečené i ostrieľané mamky. Hoci kolika nie je vnímaná ako choroba dokáže poriadne potrápiť. Ako teda bojovať s kolikou, čo ju spôsobuje a ako pomôcť vášmu bábätku? Poradí vám náš manuál!

Čo sú detské koliky?

Detská alebo inak aj dojčenská kolika sa objavuje u bábätiek, ktoré sú mladšie ako 6 mesiacov. Jej presný dôvod vzniku nie je známy, no predpokladá sa, že sa objavuje pre nezrelosť tráviaceho traktu u bábätiek. Príčinou môže byť i strava matky či novorodenca či zastúpenie rôznych baktérii v brušku novorodenca. 

Zo štatistík vychádza, že trápi rovnako dievčatá ako chlapcov. Detské koliky sú sprevádzané záchvatmi plaču, najmä u dojčiat v prvých týždňoch bez zjavnej príčiny. Plač trvá zvyčajne viac ako 3 hodiny denne, najmenej 3 – 4 krát do týždňa, v pravidelnú dennú či nočnú hodinu. Detskú koliku tiež spoznáte tak, že bábätko dvíha svoje nôžky k hrudi a má zovreté päste. 

Dôležité je pre maminy, ktoré práve s kolikami svojich drobcov bojujú, uvedomiť si, že koliky sa vyskytujú pri deťoch dojčených i kŕmených umelým mliekom, preto nemajte hlavne žiadne výčitky. Je to iba obdobie, ktoré vyčerpáva, ale raz prejde 🙂

plačúce bábätko
Zdroj: pexels

Príčiny detskej koliky

Ako bolo spomenuté vyššie neexistuje presný dôvod prečo koliky vznikajú. Je tu pár ukazovateľov, ktoré však na vznik detskej koliky môžu mať vplyv:

  • nevyzretosť tráviaceho traktu
  • nesprávna technika prisatia bábätka, ktoré hlce okrem mlieka aj vzduch (skúste si dohodnúť stretnutie s laktačnou poradkyňou, ktorá vám rada pomôže a poradí)
  • nevhodný cumlík na fľaši, ak je vaše bábätko kŕmené umelým mliekom, môže tiež spôsobiť nahltanie vzduchu. Hľadajte fľaše vhodné pre malé bábätká a tie s anticolik systémom
  • bábätko môže mať tiež problém s trávením niektorej mliečnej zložky – to už musí posúdiť lekár, ktorý následne navrhne ďalší postup
  • stres z prostredia, rodiny. Hoci si myslíte, že také malé bábätko toho veľa nevníma, mýlite sa. Bábätká veľmi intenzívne vnímajú náladu svojej maminy, i náladu z okolia rodiny. 

Ako si poradiť s detskou kolikou?

Tu budú maminy asi troška sklamané, pretože zaručený kľúč k tomu ako sa zbaviť koliky neexistuje. Je tu ale pár trikov a tipov, ktoré môžu bábätku aj rodičom uľaviť. 

Masáže bruška

Bruško bábätka masírujte v smere pohybu čriev. Keď sa pozeráte dole na dieťa, ktoré leží na chrbátiku, znamená to jednoduchý pohyb v smere hodinových ručičiek. Začnite od pravého bedra vždy v smere hodinových ručičiek. Táto masáž pomôže bábätku i jeho črievkam, aby sa dali do pohybu. Pri masáži majte vždy teplé ruky. Využiť môžete aj rôzne prírodné oleje, ktoré sú určené práve na riešenie koliky a pomáhajú drobcom uľaviť od bolesti a napätia. 

 Na detské koliky teplom

Teplé zábaly, nažehlené bavlnené plienky, či rôzne termo pomôcky na bruško pomôžu bábätkám s bolesťami pri kolike. Najlepšia je samozrejme kombinácia teplého obkladu a následná masáž. Nepodceňujte ani silu teplého kúpeľa, aj ten dokáže s bruškom divy. Vôbec sa nebojte dlhšieho kúpeľa pre vaše bábätko aj mimo času večerného kúpeľa. Ak mu pomáha, doprajte mu teplý kúpeľ podľa potreby.

malé dieťa vo vode
Zdroj: pexels

Cvičte s bábätkom

Drobci milujú dotyky svojich rodičov i aktívne cvičenie. Malé bábätko položte na chrbátik a nôžky mu na široko priťahujte k hrudi. Rozprávajte, vysvetľujte mu, čo sa deje. S bábätkom následne cvičte aj cvik zvaný bicykel, opäť krúživé pohyby s nôžkami, vďaka ktorým sa črievka v jeho brušku uvoľnia. Pri kolikách pomáha aj otáčanie bábätka na bruško. 

Bábätko, ktoré trpí kolikami noste často v klbku. Vyskúšať môžete aj spoločné húpanie sa na fit lopte, ktoré ho upokojí. 

Pomôcky na detské koliky

Ak vášho drobca trápi kolika, poobzerajte sa po malých pomocníkoch, ktorý dokážu zmierniť trápenie vášho bábätka. Skúste napríklad špeciálne podložky pre novorodencov, v ktorých majú vyvýšené nôžky a vďaka tomu môžete kolike predísť či ju zmierniť. Vyskúšajte rôzne špeciálne prírodné oleje určené priamo na masáž bruška. Proti detskej kolike sa dá bojovať aj kvapkami a probiotikami. Ktoré sú tie pravé konzultujte so svojim detským lekárom. Pomôžu aj rôzne hračky, ktoré nahrejete a položíte na bruško. Taktiež pomôže aj rektálna rúrka, o ktorej používaní sa poraďte s lekárom alebo laktačnou poradkyňou.