Začínate s behom? Pozor na zranenia aj správny výber obuvi

výber obuvi na beh

Vyzerá jednoducho, no nie je tomu tak. Hlavne, keď s behom začínate a nemáte žiadne skúsenosti. Omyl začiatočníkov je aj v tom, že pri tomto druhu športu ide všetko ľahko. A pokrok je viditeľný po chvíli. Práve naopak. Pokiaľ pôjdete za hranicu svojich možností, telo sa neadaptuje na zmenu. Aký je ideálny postup ak s behom začínate?

Hlavne postupne!

Existuje určité body, vďaka ktorým sa nielen konečne odhodláte. Po chvíli vás neopustí ani motivácia, ktorá je pri každom športe dôležitá. Budete cítiť lepšie a fit. Táto forma pohybu nie je finančne náročná. Pretože jediné, čo potrebujete, je vhodná bežecká obuv, chuť a čas. Po čase si výbavu rozšírte o pekné športové oblečenie, slúchadlá či inteligentné hodinky.

Dajte si cieľ

Viacerí tréneri sa zhodujú na tom, že cieľ je zároveň motiváciou. Prihláste sa na  maratón! Kľudne aj ten najľahší a najmenší. Každý deň bude dôvodom si odbehnúť a zatrénovať. Pokiaľ o svojom maratónovom zámere poviete aj niekomu blízkemu, bude pre vás motiváciu, ako sa svojho cieľa nevzdať.

Typ bežcov

Neexistuje taký, ktorému ide všetko ako po masle a je pre beh „stvorený“. Niektorí bežci  viac došľapujú na päty, iní zas na prsty. Každého limituje iný problém. Bežte tak, ako je vám dobre a nesústreďujte sa na to, či sa má došľapovať na päty alebo prsty. Vďaka tomu sa vyhnete aj neželanému zraneniu.

Metóda chôdza-beh

Pre tých skúsenejších je to možnosť, ako zlepšovať svoje bežecké časy. Začiatočníci ideálne behajú 10-30 sekúnd a potom 1-2 minúty kráčajú. Mierne pokročilí 1-5 minút a chôdzou 1-2 minúty. Zdatní zvládnu 6-8 minút a vydýchajú sa už za 30 sekúnd až 1 minútu. Tento postup sa najlepšie aplikuje počas celú dobu tréningu. Aj vďaka tomu je menej vyčerpávajúci a znižuje riziko zranenia. Ak je ale váš cieľ zabehnúť maratón bez prestávky, choďte do toho!

Ako často trénovať?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý človek je iný a jedinečný, na mieste je porada s trénerom či odborníkom. Ak ste začiatočník trénujte 3 dni v týždni, 20-30 minút a kombinujte beh s chôdzou. Samozrejmosťou by mal byť odpočinok a dostatočná výživa. Dôležité sú aj záznamy vášho napredovania. Podľa progresu či nálady si jednotlivé tréningy prispôsobujte. Telo vám dá odpovede, počúvajte ho!

Začínate s behom? Vyberte si vhodnú obuv!

Tenisky Evidact sú vhodné pre začiatočníkov na tréningy a súťaže do 30 kilometrov. Využitie nájdu aj na kráčanie alebo prechádzky. Obuv je pružná a prispôsobí sa nenáročným podmienkam. Ponúka maximálne pohodlie vďaka tlmeniu došľapu a má protišmykové vlastnosti.

Obuv support  Kalenji bola vytvorená vývojovým tímom presne pre tých, ktorí sa venujú behu naplno. Je to tým, že jej šnurovací systém tlmí došľap a zároveň spevňuje nohu. Vďaka tomu poskytne pohodlie a chráni pred úrazom či už pri behu alebo prípadnej turistike. Výhodu je rovnako nízka hmotnosť topánky.

Ľahká, stabilná, tlmiaca došľap. Presne taká je dámska štýlová a funkčná obuv Kiprun vhodná na bežecké tréningy a maratóny. Poskytujú pohodlie, na nohách ich ani necítite. Protišmykové vlastnosti zabraňujú neželaným pádom. Tenisky disponujú aj funkciou „návrat energie“.

Pánske prevedenie tenisiek Kiprun ocenia milovníci behu a nadšenci maratónov. Je stabilná, tlmí odrazy a vďaka unikátnemu prevedeniu umožňuje v maximálnom pohodlí podávať maximálny výkon.

Pánska trailová obuv je ideálna na vzdialenosť do 80 kilometrov ako aj do klzkých a bahnitých podmienok.  Skvelo drží na nohe, má protišmykové vlastnosti, tlmí došľap a je neskutočne pohodlná. Na tento je jednoducho spoľahnutie.

Na vývoji obuvi Kalenji sa podieľali samotní atléti. Súčasťou podrážky sú hroty určené na pretekárske chvíle. Vhodná pre začiatočníkov na beh a skákanie na atletickej dráhe, prípadne na kros v teréne. Je viacúčelová, priedušná a tlmí došľapy.

Zdroje:
freepik
https://www.nytimes.com/guides/well/how-to-start-running
https://www.nytimes.com/guides/well/how-to-start-running