Bankovanie: Tradičná čínska terapia

bankovanie čínska terapia

Ak hovoríme o bankovaní, máme na mysli veľmi obľúbenú liečebnú metódu, ktorá je považovaná za jednu z najstarších terapií tradičnej čínskej medicíny. Nejde pritom o klasickú masáž, ako si mnohí ľudia myslia, ale o niečo oveľa viac. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo to bankovanie vlastne je a s akými problémami vám môže pomôcť.

Bankovanie ako liečebná metóda

Tak ako väčšina vecí, aj bankovanie prešlo od svojho počiatku istým vývinom. V minulosti sa totiž využívalo tzv. mokré, resp. krvavé bankovanie, a jeho priebeh bol podobne hrozný ako jeho názov. Koža sa pri ňom narezala a na ranu sa priložila sklenená banka, za pomoci ktorej sa z tela vysávala nahromadená „zlá krv“.

Doba však, našťastie, pokročila, a dnes sa v drvivej väčšine krajín používa suché bankovanie, s ktorým sa môžeme stretnúť aj u nás. Pri tomto spôsobe ostáva povrch kože neporušený a pri výkone sa používa iba podtlak, ktorý sa za pomoci sklenených baniek vytvorí na pokožke.

Ako sa bankovanie vykonáva?

Sklenená banka sa jemne nahreje a následným priložením na pokožku (väčšinou chrbta, ale aj ramien, hrudníka, brucha či končatín) sa banka prisaje. Na priloženom mieste sa vytvorí podtlak, v dôsledku ktorého dochádza na pokožke k popraskaniu drobných žíl a dá sa povedať, že takmer okamžite vznikajú na tomto mieste krvné výrony podobné modrinám.

Vo všeobecnosti platí, že čím sú tieto výrony tmavšie, tým je zdravotný problém závažnejší. Intenzita podtlaku sa dá regulovať a dodať treba aj to, že niektorí ľudia môžu počas bankovania pociťovať nepríjemné pocity,  ako napríklad štípanie či bolestivejšie zvieranie. Ide však len o dočasný diskomfort a tieto príznaky onedlho ustúpia.

bankovanie
zdroj: 123RF

Banky sú na tele priložené po dobu cca 15-25 minút, následne sa zložia a miesto, kde boli, sa jemne rozmasíruje. Minimálne 2 dni po bankovaní je nevyhnutné dodržiavať prísny pitný režim (3-4 litre vody denne), aby sa nahromadené škodliviny z tela vyplavili von. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov sa v prvom týždni bankovanie odporúča absolvovať 2x a následne ho opakovať 6-9x jedenkrát do týždňa.

Pre koho je bankovanie nevhodné?

Dôležité je povedať aj to, že napriek obrovskému množstvu výhod, bankovanie nie je vhodné pre každého. Vyhnúť by sa mu mali ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi, ľudia trpiaci cievnymi ochoreniami, tehotné ženy, menštruujúce ženy (pri silnej menštruácii), onkologickí pacienti a ľudia s horúčkou.

S čím vám dokáže bankovanie pomôcť?

Ak nepatríte ani do jednej z vyššie uvedených skupín, môžete si naplno užívať výhody bankovania – a málo ich veruže nie je. Medzi tie najväčšie patria napríklad:

  • úľava od bolestí chrbta a krku,
  • úľava od bolestí hlavy,
  • blahodarné účinky na obličky, pečeň, žlčník, žalúdok, pankreas, slezinu, pohlavné orgány, močový mechúr,
  • podpora lymfatického a imunitného systému,
  • prekrvenie končatín,
  • pomoc pri boji s celulitídou.

Ako teda môžete vidieť, ide o naozaj skvelú metódu, ako podporiť svoje zdravie. Bankovanie je už niekoľko rokov veľmi obľúbené a podľahli mu dokonca už aj také hviezdy ako Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow či Michael Phelps. Vyskúšate ho aj vy?