Bábätko a dojčenské plávanie – voda hrou

bábätko v bazéne - voda hrou

Bábätko má veľmi krehké brušné a chrbtové svaly, preto sa odporúča začať s dojčenským plávaním už od raného veku. Pokiaľ aj vy patríte k mamičkám, ktoré sa snažia vyplniť sebe i svojim ratolestiam materskú dovolenku čo najaktívnejšie, a zároveň sa snažíte o najlepší a najzdravší vývoj vášho dieťatka, tak prečo s bábätkom neskúsiť dojčenské plávanie? Táto obľúbená aktivita nie len zmení vašu rutinu, ale nesie v sebe aj mnohé ďalšie pozitíva. Kedy je vhodné s dojčenským plávaním začať a čo je dobré o plávaní s bábätkom vedieť?

bábätko v bazéne - plávanie s bábätkom_dojčenské plávanie
Zdroj: www.unsplash.com

Odkedy je plávanie s bábätkom vhodné?

Dá sa povedať, že bábätká vo všeobecnosti vodu milujú. Je to ich prostredie, ktoré im bolo prirodzené 9 mesiacov. Samozrejme, každé bábätko je iné, niektoré by vo vode strávili celé hodiny, iné sa jej štítia. To, či má vaša ratolesť blízko k tomuto živlu viete krásne odpozorovať už pri kúpaní doma. Ak sa váš novorodenec rád kúpe a vodu si užíva, pôjde naozaj o milovníka vody a kurz plávania s bábätkom by ste mali zvážiť. 

Podľa odborníkov pohyb novorodenca vo vode dobre vplýva  na jeho psychický i fyzický vývoj. Takáto aktivita podporuje jeho motoriku a dokonca aj obranyschopnosť organizmu. Odborníci sa tiež zhodujú, že s kurzom plávania by mali rodičia začať čo najskôr. Na rôznych stránkach, ktoré tieto plávania ponúkajú sa dočítate, že bábätko môže nastúpiť na palubu od 3 mesiaca

Výhody plávania s bábätkom:

  • plávanie zlepšuje psychickú a fyzickú odolnosť bábätka
  • podporuje spevňovanie svalstva, pomáha lepšiemu psychomotorickému vývoju
  • dieťa je otužilé a odvážnejšie, čo oceníte pri dovolenkách
  • bábätko si trénuje dýchanie, čo napomáha zvyšovaniu kapacity pľúc
  • plávanie pomáha bojovať s bolesťami bruška, či kolikami 
  • plávanie môže bábätku podporiť aj kvalitnejší spánok

Kurzy plávania s bábätkom prospievajú nielen deťom, ale aj mamičkám. Získajú nové sociálne väzby, pribudne im ďalšia fyzická aktivita a utužia si vzťahy so svojimi detičkami.

bábätko v bazéne
Zdroj: www.unsplash.com

Ako s dojčenským plávaním začať?

Kurzy plávania s bábätkami sa konajú takmer v každom väčšom meste. Zvyčajne majú svoje webové stránky, poprípade sa môžete popýtať v poradni alebo pôrodniciach. Stoja od 80 do 150 eur v závislosti od miesta i zariadenia. Kurz vedú skúsení lektori, ktorí majú vždy triedy s obmedzeným množstvom voľných miest, aby sa udržala bezpečnosť mamičiek i bábätiek. 

Pri výbere klubu si tiež pozrite organizáciu jednotlivých kurzov a časy plávania. Tu sa môže objaviť jediná nevýhoda, a to denný rytmus vášho bábätka a rytmus kurzov. Všetko sa však dá vyriešiť a klubov je po celom Slovensku neúrekom, preto stačí troška pohľadať a určite si nájdete ten svoj. Vždy je výhodou, keď mamička už absolvovala aspoň jeden celý kurz, ak by chcela ďalšie svoje bábätko učiť plávať napríklad sama.