Alergia na mlieko a intolerancia laktózy. Aký je rozdiel?

Alergia na mlieko a laktózu

Neznášanlivosť mlieka spôsobuje veľkému množstvu ľudí zdravotné problémy. Viete, aký je rozdiel medzi alergiou na mlieko a intoleranciou na laktózu? Čo môžete pri jednej alebo druhej diagnóze jesť a čomu by ste sa mali vyhnúť?

Medzi najčastejšie diagnózy, ktoré sú spojené s konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov, sú alergia na mlieko a intolerancia laktózy. Tieto dve diagnózy si mnohí z nás zamieňajú, a to najmä preto, že sa podobne prejavujú. V skutočnosti sú však medzi nimi významné rozdiely, a to nielen v pôvode ich vzniku, ale aj potrebných liečebných postupoch.

Náš tip: Pravda o sójovom mlieku: Aké sú jeho výhody a nevýhody?

Alergia na mlieko

Alergia na mlieko – či inak povedané alergia na bielkovinu kravského mlieka – je alergia, ktorá u nás patrí medzi najrozšírenejšie potravinové alergie vôbec. Alergickú reakciu vyvolávajú mliečne bielkoviny – je to vlastne nežiaduca reakcia ľudského organizmu na bielkovinu kravského mlieka, ktorá je spôsobená imunitnými mechanizmami. Táto diagnóza sa vyskytuje nepomerne menej často ako intolerancia laktózy. Najčastejšie sa objavuje u detí do 1 roka, často do 3-6 rokov zmizne. Čoraz častejšie sa však objavuje u detí v neskoršom veku a tiež u dospelých.

Príznaky alergie na mlieko

Po konzumácii mlieka alebo produktov z neho sa veľmi rýchlo (spravidla do 2-72 hodín) objavujú:

  • ťažkosti s trávením – zvracanie, hnačka, kolika, plynatosť,  
  • kožné problémy – svrbenie, vyrážky, ekzém, opuch tváre,
  • dýchacie ťažkosti – nádcha, astma, chronická nádcha,
  • ďalej aj málokrvnosť a poruchy rastu a neprospievanie u detí.
Bolesti brucha pri neznášanlivosti mlieka - Wellness Magazín
zdroj: 123RF

Stravovanie pri alergii na mlieko

Ak trpíte alergiou na mlieko, musíte dodržiavať striktnú diétu, to znamená úplne sa vyhýbať mlieku a mliečnym výrobkom. To sa týka aj fermentovaných produktov, akými sú jogurty či tvrdé syry, ale aj bezlaktózových výrobkov.

Intolerancia laktózy

Intolerancia laktózy vzniká v dôsledku chýbajúceho enzýmu laktáza alebo jeho nedostatku v organizme. Tento enzým zodpovedá za štiepenie laktózy, teda mliečneho cukru a ak je ho nedostatok, laktózu obsiahnutú v mlieku organizmus nedokáže spracovať. Na rozdiel od alergie na kravskú bielkovinu sa však intolerancia laktózy netýka iba kravského mlieka, ale aj iných druhov mlieka s obsahom laktózy. Takáto intolerancia však nemusí byť trvalá, niekedy sa vyskytuje len ako prechodný stav v trvaní niekoľkých týždňov, napríklad pri narušení črevnej mikroflóry po užívaní antibiotík či prekonanom infekčnom ochorení.

Náš tip: 7 signálov pre nedostatok vápnika.

Príznaky intolerancie laktózy

Intolerancia laktózy sa prejavuje najmä nadmerným smädom a tráviacimi ťažkosťami, akými sú hnačka, plynatosť, pálenie záhy či bolesti a kŕče brucha, ktoré sa väčšinou prejavia do 2 hodín od konzumácie mliečneho produktu. Prejavy závisia od množstva skonzumovaného mliečneho cukru a stupňa laktózovej intolerancie.

Stravovanie pri intolerancii laktózy

Pri intolerancii laktózy nie je potrebná až taká striktná diéta, ako si vyžaduje alergia na mlieko. Mliečne produkty netreba zo stravy úplne vylúčiť, pretože ľudia s intoleranciou väčšinou dobre znášajú mliečne produkty s nízkym obsahom laktózy, akými sú napríklad tvrdé syry či jogurty. Okrem toho môžete konzumovať aj špeciálne mliečne výrobky bez laktózy, ktoré dnes zoženiete aj v bežných obchodoch.