Ako si zdravo nahrádzať kofeín

ako si zdravo nahrádzať kofeín

Bez rannej šálky kávy si vie len málokto predstaviť svoj deň. Horúca káva vás rýchlo nakopne, ale rovnako rýchlo stratí svoj účinok a vy opäť zostanete bez energie. Za všetko môže kofeín, na ktorý mnoho z nás nedá dopustiť, aj napiek tomu, že má tiež svoju temnú stránku.

Kávu proste milujeme – pre jej chuť, pre jej neodolateľnú vôňu a hlavne preto, že má väčšiu silu ako budík a dokáže nás takmer okamžite dostať z postele. Pokiaľ to s kávou nepreháňame, nič sa nestane. Podľa odborníkov sú v poriadku najviac 4 šálky denne, čo je približne 400 mg kofeínu. Nadmerné pitie obľúbeného nápoja na druhej strane vedie k problémom, akými sú priberanie, zvýšená únava alebo poruchy spánku. Našťastie existujú „zdravšie náhrady“, vďaka ktorým sa nemusíme rozlúčiť s kofeínom a rovnako pomôžu udržať našu koncentráciu. Všetky alternatívy majú iba jednu nevýhodu: chuť zbožňovanej kávičky nikdy nenahradia.

Smoothie

Dajte zelenú zelenej a spestrite váš jedálniček zdravým smoothie. Do tela tak dostante potrebné vitamíny a prospešné látky. Lahodú šťavu si môžete pripraviť rovnako z ovocia, ako aj zo zeleniny. Pokiaľ nie ste priaznivcom šalátov, takéto dopĺňanie odporúčanej dávky zdravej stravy si isto obľúbite. Na lahodné smoothie využijete špenát, jahody, banány, mango, jablká alebo hrušky. Je iba na vás, ktoré chute preferujete a ako ich skombinujete. Zdravá tekutá pochutina vás správne nabudí, navyše priaznovo pôsobí na váš tlak, nervový systém, trávenie a metabolizmus.

zdravou formou, ak nahrádzať kofeín môže byť aj ovocné či zeleninové smoothie
zdroj: 123RF

Matcha čaj

Matcha čaj je zelená bomba plná minerálov, vitamínov a antioxidantov. Zelený prášok z Ázie sa považuje za jeden z najkvalitnejších čajov vôbec. V porovnaní s kávou sa z matcha čaju uvoľňuje kofeín postupne, preto sa môžete dlhšie sústrediť. Matcha čaj nepomáha iba vašej koncentrácii, má omnoho viac priaznivých účinkov, pre ktoré sa oplatí dopriať si šálku raz denne. Je dokázané, že ázijský čaj zlepšuje pamäť, spaľuje kalórie, upravuje hladinu cholesterolu v tele a posilňuje imunitu. Okrem toho detoxikuje organizmus, preto sa odporúča zaradiť ho do vášho jedálnička najmä v období očisty a s príchodom jari.

Voda

Presne tak, obyčajná voda dokáže v našom tele veľké zázraky a dokonca aj nahradiť kofeín. Kto dodržiava pitný režim, vyvaruje sa v prvom rade mnohým zdravotný problémom. Dostatočný príjem životodarnej tekutiny hydratuje organizmus aj pleť, napomáha správnemu fungovaniu orgánov a tiež tráveniu. Ochuťte čistú vodu kvapkami citróna a vypite pohár hneď ráno. Tento nápoj vás osvieži a naštartuje na celý deň.

Guarana

Ďalšou alternatívou kávy je prášok z Južnej Ameriky – guarana. Odpradávna známa guarana je vďaka obsahu kofeínu žiadaným životabudičom a zdrojom energie. Pri užívaní guarany sa však kofeín uvoľňuje postupne, čím nedochádza k tzv. kofeínovému šoku (búšeniu srdca, nepríjemným pocitom, nervozite alebo tlaku na hrudi). Zázračnú guaranu poznali už Indiáni v brazílskych pralesoch, ktorí ju využívali ako tradičnú medicínu. V obľube ju majú tiež športovci, pretože znižuje svalovú únavu.

Náš tip: Ak aj napriek tomu ostávate verní káve, pozrite sa na dôvody, prečo ju všetci tak milujeme.

Čierny čaj

Uvarte si namiesto kávy šálku čierneho čaju. Tento druh čaju je podobne ako káva obohatený o kofeín, preto vám dodá potrebnú energiu a na chvíľu zabudnete na únavu. Jeho pitie má po zdravotnej stránke aj ďalšie výhody: posilňuje imunitný systém, znižuje riziko infartku, je prevenciou proti cukrovke, prospieva tráviacemu systému – upokojuje žalúdok a zabraňuje žalúdočným kŕčom. Pri čiernom čaji je dôležitá doba lúhovania. Ak čaj necháte lúhovať najviac 3 minúty, bude pôsobiť povzbudivo. Lúhovanie do 5 minút spôsobí, že čaj vás upokojí.