Aké benefity nám ponúka otužovanie? Ako sa správne otužovať?

otužovanie v ľadovej vode benefity

Horúčavy sú späť a jediné po čom vaše telo túži je poriadne sa schladiť. To nás láka skočiť do ľadovej vody alebo si dopriať ľadovú sprchu. V tomto období si ale dajte pozor na výrazne rozdiely medzi teplotou vzduchu a vody. Náhlym ochladením telu môžete spôsobiť vážny šok a spôsobiť dokonca infarkt. I keď je ochladzovanie sa vodou súčasťou leta, veľa ľudí sa dobrovoľne ochladzuje – otužuje počas celého roka. Teraz si samozrejme viete predstaviť, že by ste vliezli do príjemne studeného jazera, no predstavte si rovnakú situáciu v decembri. Mrazí z toho! Prečo to ale toľkí ľudia dobrovoľne podstupujú? Otužovanie sa má totiž to priaznivé účinky na váš organizmus, ak to samozrejme robíte správne.

Prečo otužovať?

Otužovanie prináša množstvo potvrdených benefitov pre vaše fyzické i duševné zdravie. Ak často trpíte chorobami, otužovanie sa vám pomôže prežiť obdobie viróz. Je dokázané, že ľudia, ktorí sa pravidelne otužujú majú posilnenú imunitu, čim sú odolnejší voči nákaze. Súčasne sa vďaka zrýchlenému metabolizmu dokážu z choroby skôr vylízať. Počas plávania v ľadovej vode taktiež u ľudí dochádza k akému si psychickému útlmu, kedy náš mozog akoby vypne a sústreďuje sa iba na zabezpečenie základných funkcií a samozrejme potrebu tela ohriať sa. Môže teda ísť o istú formu meditácie.
Otužovanie sa samozrejme naberá i ďalšie psychologické rozmery prekonávania sa jedinca, ktoré pozitívne vplývajú na rozvoj jeho osobnosti.
Pravidelným otužovaním sa človek stáva akoby odolnejší voči nepriaznivým vplyvom okolia.

Ako otužovať?

Prvým krokom pred otužovaním sa by mala byť konzultácia s lekárom. Mali by ste so všeobecným lekárom prebrať svoj zámer začať sa otužovať. Ten vám podľa potreby môže odporučiť i vyšetrenie alebo konzultáciu s kardiológom. Ak viete, že trpíte nejakým ochorením kardiovaskulárneho systému tieto zdravotné konzultácie určite nevynechajte!

Základom je najmä domáce otužovanie. Začnite svoj deň sprchou v chladnej vode. Zo začiatku to bude pre telo šok, takže vám odporúčame začať sprchu vlažnou vodou a následne ju postupne ochladzovať. Studená sprcha vás prebudí a nakopne na celý deň. Pod studenou vodou vydržte aspoň 1 až 4 minúty.  Po schladení organizmu si dajte nejaké rýchle cvičenie, ktoré zahreje váš organizmus. Doma sa neotužujte v kúpeli!

Po približne pol roku pravidelného denného ranného otužovania je váš organizmus naozaj pripravený na otužovanie sa v prírode. Otužovaním v prírode nemyslíme len ponáranie sa do jazera, ale i napríklad outdoorové aktivity počas jesene a zimy.  Otužovať sa môžete i prispôsobením svojho šatníka. Počas chladných mesiacov vynecháte nejakú tú vrstvu a vysporiadajte sa s chladom.

Približne po roku by ste mohli začať so športovým otužovaním vo vodných nádržiach. Pred plávaním v studenej vode intenzívne trénujte najmä techniku plávania, na tú vám pri plávaní v ľadovej vode neostane čas ani energia. Cibrite ju počas leta.

otuzovanie
zdroj: 123RF

Ak začínate s otužovaním v jazere rozhodne sa pridajte k skupinke skúsenejších otužilcov vo vašom okolí, ktorí sa s vami podelia o rady a taktiež vám dokážu v prípade potreby pomôcť, keďže sú na mrazivé podmienky zvyknutí.

Ako začiatočníci, na začiatok v jazere s 15-20°C plávajte max 40 minút, pri 10-15°C 30 minút, pri teplote vody 5-10°C do 10 minút a pod 5°C do max. 5 minút.

Rozhodne ale nepreceňujte svoje sily, i keď sa vaše telo môže cítiť dobre rozhodne sa nenechajte oklamať. Sú to len endorfíny. Tie by nemali vyhrať nad zdravým rozumom. V jazere sa držte len tesne pri brehu. Neodporúčame sa otužovať v tečúcich vodách.

Pri plávaní sa začne obmedzovať prietok krvi najmä v končatinách, čo spôsobuje pocit krútenia prstov. Do tela sa vyplavuje adrenalín a zvyšuje krvný tlak. Súčasne sa zvyšuje metabolická funkcia svalstva a telo sa začína triasť.

Ešte predtým ako vleziete do vody, doprajte si rozcvičku a nabite svoje telo teplom, ktoré vás bude hriať aj pod hladinou.

Výbavou otužilca by mali byť plavky, plavecká čapica, obuv do vody poprípade nato určené rukavice.

Keď vyleziete z vody je celkom normálne, že vaše telo dostane triašku. Tá je spôsobená opätovným ohrievaním organizmu. To sa bráni a výsledkom je trasenie. Samozrejme po nadobudnutí rovnováhy sa kontrakcia svalstva utíši. Nikdy telo neohrievajte prudko napr. horúcou vodou, či ohrievačom. Telo musí nadobudnúť ideálnu teplotu samovoľne. Pomôže len šúchanie končatín a suchý uterák /odev.

Ak ste sa rozhodli zlepšiť si imunitu je najlepší čas začať. Začnite s otužovaním každé ráno pod ľadovou vodou. Začať v lete je oveľa jednoduchšie ako počas roka. Je pravdepodobné, že budete robiť i lepšie pokroky.

Na prvom mieste je ale bezpečnosť a zdravie. Snažte sa vyhýbať teplotným rozdielom, ktoré môžu ohroziť najmä vaše zdravie. Pri otužovaní sú malé krôčiky zaručenie lepšie ako skok do ľadovej vody.